Svetlo na rolátor
Kvalitné LED svetlo pre rolátory. Zlepšuje bezpečnosť aj viditeľnosť seniorov a používateľov rolátorov vonku v...
Invalidný vozík je základnou zdravotnou pomôckou pre ľudí s obmedzenou schopnosťou pohybu. Práve vďaka nemu sa môžu ľudia s hendikepom presúvať z miesta na miesto, dostať sa na pracovisko, či sa zúčastňovať rôznych kultúrnych podujatí – jednoducho sa zapojiť do bežných činností dňa. Ide o bezpečnú a komfortnú pomôcku, bez ktorej by ľudia s pohybovým postihnutím nemali možnosť žiť tak, ako ostatní. Práve podľa druhu postihnutia, a tiež podľa špecifík využívania, rozdeľujeme invalidné vozíky na viacero typov.
Invalidné vozíky delíme podľa rôznych kritérií – nosnosť, veľkosť (pre deti alebo dospelých), podľa materiálu, typu (elektrické alebo mechanické), miesta používania (interiérové alebo exteriérové), ale tiež podľa toho, na aké činnosti sú určené. Najzákladnejšie a najvyhľadávanejšie typy vozíkov podľa týchto kritérií, ktoré nájdete aj u nás, sú:
Klasický mechanický invalidný vozík je ovládaný buď ručne alebo inou osobou. Ide o základný typ invalidného vozíka, ktorý však nemusí vyhovovať každému – ťažko sa s ním manipuluje starším ľuďom, ľuďom so slabšími pažami, ale tiež osobám s rozsiahlejším postihnutím. Mechanické vozíky sa vyrábajú vo viacerých typoch. Najuniverzálnejším je klasický invalidný vozík na denné používanie, vhodný do interiéru aj exteriéru. Ďalšie typy sú napríklad vozíky vhodné aj do sprchy, ktoré zastávajú tiež funkciu sprchovacej stoličky, alebo cestovné invalidné vozíky, určené len na prevoz pacienta z bodu A do bodu B.
Elektrické invalidné vozíky rozdeľujeme na klasické alebo verikalizačné – vďaka nim možno pacienta nastaviť do vertikálnej polohy simulujúcej státie. Obidva typy sa jednoducho ovládajú joystickom a človeku dodávajú viac obratnosti a samostatnosti. Každý model vozíka má iné prídavné funkcie, ktoré nájdete pri popise konkrétneho modelu.
Každý vozík má svoje špecifiká a funkcie. Najvyhľadávanejšou je práve možnosť zloženia vozíka, vďaka čomu ho možno jednoducho prepraviť v aute či odložiť v byte. Pokiaľ s vozíkom manipuluje aj druhá osoba, je tiež dôležité, aby bol vozík čo najľahší.
Váhu a informáciu, či vozík možno zložiť, vždy nájdete v popise konkrétneho modelu. Funkciu zloženia má dnes už takmer každý model. Inak je to ale s váhou, tá sa zväčša líši aj od veľkosti a maximálnej nosnosti vozíka – v zásade teda platí, že čím väčšiu nosnosť bude mať vozík spoľahlivo uniesť, tým bude jeho výsledná hmotnosť vyššia.
Pozor: aj keď budete hľadať čo najľahší model, odporúčanú nosnosť nikdy nepodceňujte. Po prekročení odporúčanej nosnosti sa môže vozík začať znehodnocovať, bude ťažké s ním manipulovať a pacientovi hrozí nebezpečenstvo. Pri výbere konkrétneho modelu vozíka sa môžete poradiť s predajcom, prípadne s lekárom, ktorý invalidný vozík môže predpísať aj na preplatenie zdravotnou poisťovňou.
Nárok na preplatenie invalidného vozíka vzniká na základe tzv. stupňa odkázanosti na zdravotnú pomôcku. Tento stupeň určuje rehabilitačný lekár. Ten vykoná odborné vyšetrenie a predpíše poukaz na vozík hradený poisťovňou. Následne stav pacienta ešte posúdi posudkový lekár poisťovne, ktorý poukaz definitívne schváli alebo zamietne. Pokiaľ bude suma vybratého vozíka prevyšovať sumu schváleného poukazu, pacient si musí na vlastné náklady uhradiť doplatok.
V prípade, že vám lekár predpíše invalidný vozík a poisťovňa predpis schváli, máte nárok na:
Invalidný vozík môže v súčasnosti predpísať len rehabilitačný lekár.
Doplnkové príslušenstvo k invalidným vozíkom zlepšuje komfort, zvyšuje bezpečnosť a zjednodušuje používanie vozíka či už pre pacienta, alebo pre ošetrovateľa. Medzi najvyhľadávanejšie príslušenstvo na invalidné vozíky patria stupačky na nohy, mäkký podsedák pre pohodlnejšie sedenie, a tiež bezpečnostné fixačné pásy zabraňujúce pádu.
V lete a na jeseň sú využívané napríklad dáždniky na vozíky, ktoré nechránia len pred dažďom, ale aj pred horúcim slnkom. V zime sú to zase teplé fusaky či rukavice na vozík. Okrem týchto doplnkov nájdete v našej ponuke aj rampy a náhradné diely na vozíky – napríklad kolieska, plášte na kolieska, sedáky, stupačky a podobne. Vďaka náhradným dielom nie je potrebné meniť celý vozík vždy, keď vyfučí koliesko alebo sa pokazí stupačka. Všetky náhradné diely i príslušenstvo k invalidným vozíkom nájdete aj v našej ponuke.